Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Makat Apsesi

Apseler arasında acil boşaltılması önerilen hastalık türüdür. Çünkü geçen her an fistül probleminin oluşması ve ilerlemesine neden olmaktadır. Neden acil boşaltılması gerektiği ve boşaltma tarzının nasıl olacağı yönünde yazının devamında ayırıntılı bilgiler bulacaksınız. Cerrahi müdahalenin nasıl yapılacağına geçmeden önce anal apselerle ilgili biraz teknik bilgiler paylaşacağım.

Anal Bölgede Apse Ameliyatı

Anal Apse Vücudun Neresinde Olur?

Makat apseleri derinin hemen altında olabildiği gibi makatı sıkan kasların arasında da yerleşebilir, hatta daha yukarıya doğru uzayıp kalın bağırsağın son kısmının yanına bile ulaşabilir bunlara rektal apse denir. Şimdi dilerseniz merakla beklediğiniz apsenin boşaltılması aşamasına geçelim.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Vücudun birçok yerinde apse problemi görülmektedir. Bu nedenle vücudumuzun neresinde ise gidilmesi gereken doktor ve uygulanması gereken tedavide farklılık olabilir. Konumuz makat apsesi olduğuna göre bu durumda genel cerrahi uzmanlarından yardım almak gerekir. Tabii ki hizmet alacağınız doktor Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olması halinde daha etkili olacaktır.

Apse Nasıl Boşaltılır?

Yapılacak cerrahi müdahale küçükte olsa bir ameliyattır. Bu nedenle genel hijyen ve sterilize kurallarına uyulmalıdır. Tercihen hastanın rahat ettiği ve mümkünse yan yatar pozisyonda yapılmalıdır.

Anestezi Gerekir mi?

Evet, cilt üzerinde kesi yapılacağı için anestezi gerekir. Rektal değilse hastayı oyalamamak için bölgesel uyuşturmayla yapılmalıdır. Sprey ile yapılan uyuşturma işleminde istenen sonuç elde edilmeyeceği için hasta çok fazla ağrı duyacaktır. Bu nedenle sprey kesinlikle kullanılmaması gerekir. Hastanın apsesi çok derinde veya rektal ise bölgesel uyuşturma ile zor olacağından narkozla veya belden aşağısı uyuşturularak yapılmalıdır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Deri uyuşturulduktan veya narkoz verildikten sonra en kızarık ve yumuşak alan neşterle kesilir. Kesme miktarı 2-2.5 cm uzunluğunda olmalıdır ki apsenin içindeki cerahat rahat ve kendiliğinden dışarı çıkabilsin. Neşter vurulduğu anda basınçla bir akım olur.

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Seher Şirin kısa bir bilgi vererek devamında apse boşaltma işlemini gerçekleştirmektedir. Özellikle cerrahi müdahalenin yapıldığı an herkesin izleyebileceği görüntü değildir.

Nelere Dikkat Edilmeli?
Fistül gelişme riskini azaltmak için en kısa sürede müdahale edilmelidir. Anal apse diğer apselerden farklı olup boşaltılmasında geciken her an maalesef fistül (makatta akıntı) oluşmaktadır.

Asla antibiyotik yazılıp gönderilmemelidir. Yazının giriş kısmında hangi doktora ya da bölüme gidilmesi gerektiğine dair bilgi verdim. Bu işin uzmanı olmayan bir hekime müracaat etmeniz halinde maalesef ilaç reçete ederek gönderebilirler.

Enjektörle Boşaltılması İşe Yaramaz: Yine bu işin uzmanı olmayan hekimlere başvurmanız halinde apseyi enjektörle çekme yöntemi uygulayabilir. Bu durum kesinlikle bilimsel çözüm olmaz. Çünkü cilt altında apsenin kalmadığından emin olunmalıdır. Aksi halde sorun devam edecektir.

Soğutucu sıkarak boşaltmaya çalışılmamalıdır

Küçük delikten boşaltma yapılmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?
Akıntı durduktan sonra dokunun içi hafifçe temizlenir. Kesi yapılan delik erken kapanmasın ve içeriği daha rahat boşalsın diye içine dren denilen lastik parçası yerleştirilir. Üzeri uygun şekilde pansumanla kapatılır. Pansuman yetersiz konurken olabilecek kanama ve akıntı yürürken pantolonunu kirletebilir. Boşaltma yani drenajdan sonraki gün hasta pansumana çağrılır, akıntı azaldıysa konulan lastik boru geri çıkarılır. Genel olarak 2. 3. Günde banyo yapılabilir ameliyat bölgesi yıkanabilir, çamaşırları korumak için araya gazlı bez veya kağıt havlu koymak yeterli olur.

Hasta Anında Rahatlar, Ağrılardan Kurtulur: Bildiğiniz gibi bölgenin en ağrılı hastalıklardan olan apse boşaltma işlemi sırasında hastada anında rahatlama oluşur. İşlem daha yapılırken hasta elde ettiği rahatlamayla bir oh çeker. Rahatlamanın en önemli sebebi doku içindeki cerahattan kaynaklanan yüksek basınçtır, basınç düştüğü anda ciddi rahatlama görülür.

Diğer Şikayetlerde Ortadan Kalkar: Sonraki saatlerde ateş, kırgınlık gibi genel iltihap belirtileri varsa onlar düzelir. Akıntı 1-2 hafta devam edebilir. Akıntı 2 haftadan daha fazla devam ederse fistül olacağı şüphesi oluşur. 2 ay boyunca akıntı kesilmezse fistül olduğu kesinleşmiştir ve fistül tedavisi planlanmalıdır.

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?
Kendiliğinden geçer mi? diye beklemek, antibiyotikle yetinmek genellikle daha kötü sonuçlar oluşmasına neden olur. Kendiliğinden patlayıncaya kadar beklemesi hastanın ağrı ve diğer şikayetlerinin giderek artmasına neden olur. Kendi haline patlayan apselerin çoğu fistüle neden olmaktadır. Anal fistül apseye göre daha sıkıntılı ve tedavisi zor bir hastalıktır. Bu nedenle beklemek yada doktordan uzak durmak yarardan çok zarar verecektir. Tabii ki tek sıkıntı fistül olmayacaktır.

Furnie gangreni (fournier gangreni) Apse boşaltılmaması halinde başlıkta da belirtildiği gibi Furnie Gangreni gelişebilir. Yamyam bakteriler denilen mikroplarla oluşan apse sonucu gelişebilen öldürücü bir vakıadır. Apseli alan hızla yayılır ve deriyi çürüterek yok eder. Çok hızlı ilerleyebilen ciddi bir sorundur. Seyrek görülmesine karşın ana nedeninde genelde tedavisi geciktirilen ya da yapılmayan apseler olmaktadır.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Apse boşalta ya da ameliyat artık ne şekilde anarsanız çok önemi değildir. Şimdi ise doktordan alacağınız hizmetin ücretine bakmak istiyorum. Aşağıda yer alan fiyatlar IDEA Klinik’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren şubelerinde geçerlidir. Apse boşaltmanın bölgesel uyuşturmayla yapılması halinde SGK’lı hastalarda 550 TL SGK güvencesi olmayanlardan 1100 TL alınmaktadır.

About dratilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir